HIIT ile gün boyu Kalori Yakın

Güncelleme tarihi: 16 Eki 2018


 

“High Intensity Interval Training” kısaltması olan “HIIT” , “Yüksek Yoğunluklu / şiddetli Aralıklı Antrenman” anlamına gelir. Kas kaybetmeden yağ yakmanın günümüzde en geçerli yöntemlerinden biri olan interval çalışmalarının çok yoğun ve şiddetli yapılması demektir.

HIIT antrenmanları genelde kısa sürer , bu da “HIIT” ‘i , zaman sıkıntısı çeken ancak spor yapmak isteyen insanlar için mükemmel bir seçenek haline getirir.


Kimler için uygun


Antrenman sırasında kardiyovasküler sistem üzerinde ciddi bir baskı meydana gelir. Bu baskı doğal olarak sistemin zaman içerisinde adaptasyonu ile sonuçlanır. Kısacası bu tarz antrenmanlar bir süre sonra kondisyonunuzda inanılmaz değişikler gerçekleştirecek , vücudunuz var olan enerji elde etme mekanizmalarını daha verimli kullanmayı öğrenmeye başlayacaktır. Ancak bu süreç öncesinde sağlıklı bir kalp-damar sistemine sahip olduğunuzun doktorunuz tarafından teyit edilmesinde fayda bulunmaktadır.


Bununla beraber kaslarınıza da ciddi miktarlarda baskı olacak ve beraberinde sakatlık risklerini de getirecektir. Bu konuda tavsiyem ; uzman kişiler eşliğinde , yoğunluğu zaman içerisinde artırılan , hem zaman hem şiddet açısından sürekli değişkenlik gösteren antrenmanlar yapmanızdır.


Genel anlamda herkes için uygun ancak kişilerin fitness seviyelerine yaşlarına cinsiyetlerine ve sakatlık durumlarına göre uzman antrenörlerce programlanması gerektiğini söyleyebiliriz.Antrenman Sıklığı


Genel görül olarak 2gün çalış 1 gün dinlen ya da 3 gün çalış 1 gün dinlen gibi şablonlar bulunsa da kişinin vücudunu dinlemesi aşırı halsiz yorgun olduğu durumlarda antrenman yapmaması gerekmektedir. Yorgunluğun sebebi araştırılmalı “sürantrene” olma ya da yetersiz beslenme sebebiyle yorgunluk hissediliyorsa bir süre antrenmana ara verilmeli , yorgunluğun altında başka bir patoloji varsa tespit edilip tedavi edilmelidir.

Antrenman sıklığınızı etkileyecek en önemli etkenlerden biri de beslenmedir. Unutmayın beslenmeyen vücut tedavi olamaz ve gelişemez . Recovery ( iyileşme) sürecinde beslenme muazzam öneme sahiptir. Başka bir yazımızda bu konuyu daha detaylı ele alacağız.


HIIT ile ne kazanırsınız- Oksijenli ve oksijensiz solunum ile elde ettiğiniz enerji miktarlarınızda artış olur , bu da sizi gün içerisinde daha zinde hale getirir

- İnsülin duyarlılığınız artar

- Metabolizmanız ateşlendiği için gün içerisinde daha fazla kalori harcarsınız. Bazal metabolizma hızınız artar

- Kardiyovasküler sistemiz gelişeceği kalbiniz bir seferde daha fazla kan pompalamaya başlar ve bu da nabız sayınızı aşağılara çeker. Profesyonel sporcuların nabız seviyeleri sedanter bireylere göre çok daha düşüktür.


Serdar GÜNAYDIN

CF-L2 Trainer / TVGFF 1. kademe Antrenör / TSSF 3 Yıldız Dalıcı
12 görüntüleme0 yorum